Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
A kitoloncolásra ítélt migránsokat Szerbia nem veszi át, a fogvatartottakat egy idő után szabadon kell engedni – mondta Iván Júlia, az MHB jogásza a kitoloncolásról az ATV-n.
Iván Júlia, a Helsinki Bizottság jogásza volt az ATV Start című műsorának vendége. A szakértő elmondta, hogy ha Németország újra elkezdi alkalmazni a dublini rendeletet a szírekre, akkor sok ezer szír menedékkérőt kéne visszatoloncolni Magyarországra. Mivel Magyarország körülbelül kétszázezer migránst regisztrált, így megvan a jogalap, hogy visszaküldjék őket ide, de a gyakorlat azt mutatja, hogy nagyon kevés esetben teszik ezt meg. Idén a huszonhét tagállamból ezeregyszáz menedékkérőt toloncoltak vissza az országba.
A Iván Júlia kiemelte: jogi szempontból téves az az elképzelés, miszerint Görögországba kellene küldeni azokat, akiknek kérelmét elutasították, mivel ott léptek be az EU-ba. Ugyanis a dublini egyezmény értelmében ha a migránsok Görögországon át érkeztek, de elhagyták a schengeni övezetet, akkor a következő belépési ország a felelős, ez pedig Magyarország.
A szakértő szerint Magyarország nem nagyon tud mit kezdeni az bíróság által illegális határátlépés miatt kitoloncolásra ítélt migránsokkal. Nagyjából hat-hétszáz menedékkérő várja idegenrendészeti őrizetben, hogy átadják őket a Szerbiának. A szerbek azonban nem veszik át őket. A szabály szerint, ha egyértelműen látszik, hogy nem lehet végrehajtani a kiutasítást, akkor nem jogszerű a további fogva tartás. Így a kiutasításra ítéltek nagy része egy idő után szabadon folytatja útját Németország felé.